Bainbridge New York
General Clinton        
Canoe Regatta
Saturday Results
2014
2 Person 10 Mile - Girl Scouts Saturday
1 T2 1:42:31 Penna's Paddle Bums
CHRISTINA VICENTE , NJ
DEVON MOLL , NJ
2 T7 1:42:44 Swiftwater Paddlers
KELLI TOWSLEY , NH
RUTH HEBERT , NH
3 T5 1:45:55 Mean Green Canoe Team
ALI BINDER , PA
LAURA STYER , PA
4 T3 1:46:42 Penna's Paddle Bums
MASON KLAUS , NJ
SARAH RUNNER , NJ
5 T4 1:47:12 Mean Green Canoe Team
KATYA KARIOUK , PA
MELISSA CONSIDINE , PA
6 T10 1:49:35 Kamikaze Kanoers
APRIL CHAPPELL , NY
JOHANNAH CARMEN , NY
7 T11 1:50:58
OLIVIA REILLY , CT
SAVANNA TURNER , CT
8 T1 1:54:30 Blazing Blue Herons
ISABELLA GONZALEZ , VA
MARGARET DAWSON , VA
9 T9 1:55:36 PA Pirates
EMILY JESCHKE , PA
FELICIA MARTIN , PA
10 T8 2:01:21 PA Pirates
DANA KUFFA , PA
TEHYA HARRIS , PA
11 T6 2:02:15 Susquehanna River Raiders
LINNEA KOLANDA BINGHAMTON, NY 13903
SHALLEIGH TARANTO ,
2 Person 10 Mile - Boy Scouts Saturday
1 D4 1:37:17 Troop 88 Sidney
BRANDON SWISLOSKY SIDNEY, NY 13838
SETH ARNOLD , NY
2 D3 1:46:55 Trp 1 Syracuse
IAN MONTGOMERY , NY
MYKO SUCHY , NY
3 D1 1:58:29 Trp 168 Worcester
GEORGE CLEMENTS SCHENEVUS, NY
ZACHARY HOGAN SCHENEVUS, NY
4 D2 2:00:50 Troop 139 Warminster, PA
DANNY CABALLERO , PA
JIM SUTTON , PA
2 Person Boy Scout 15 Mile Endurance Saturday
Finished
1 A1 2:31:50 Connecticut Valley Canoers
DOMINIC PARISI ELLINGTON, CT
JACOB MCGEE , CT
2 Person Boy Scout Sprint Division I 11-14
1 E1 0:33:29 Connecticut Valley Canoers
ANDREW PARISI ELLINGTON, CT 06029
AUSTIN OLECHNO , CT
2 E7 0:33:31 Troop 88 Sidney
ALEX ARTIS , NY
RYAN ARNOLD MT UPTON, NY
3 E8 0:34:22 Troop 1 Unadilla
PETER NIEBANCK FRANKLIN, NY
SEBASTIAN SWIFT FRANKLIN, NY
4 E9 0:34:30 Troop 1 Unadilla
EVAN VANALSTYNE UNADILLA, NY
ZACHARY CRAFT UNADILLA, NY
5 E4 0:37:21 Troop 1 Syracuse
ALEX DENGEL , NY
NOAH ENDRENY , NY
6 E3 0:41:05 Troop 1 Syracuse
LUCIEN DENEVERS SYRACUSE, NY
SAM SHEDD SYRACUSE, NY
7 E2 0:42:01 Troop 1 Syracuse
JUDE SCANLON SYRACUSE, NY
MARKO SUCHY SYRACUSE, NY
8 E5 0:42:35 Troop 1 Syracuse
MELVIN BEARD SYRACUSE, NY
NICHOLAS MCNOUGHTON SYRACUSE, NY
9 E6 0:48:46 Troop 1 Syracuse
PAT HUNT SYRACUSE, NY
STEVEN PARAS , NY
2 Person Boy Scout Sprint Division II 15-17
1 F5 0:28:50 Troop 1 Unadilla
GABE DEJOSEPH UNADILLA, NY
MATT LEICHTY UNADILLA, NY
2 F4 0:30:02 Troop 1 Unadilla
DAMIAN LAIRD , NY
JEREMY JOHNSON , NY
3 F2 0:31:17 Trp 168 Worcester
CODY SEARS SCHENEVUS, NY
MAX GERMAN WORCESTER, NY
4 F7 0:31:31 Troop 1 Syracuse
ALEX BRUTCHER SYRACUSE, NY
CARL FISK , NY
5 F8 0:34:53 Troop 1 Syracuse
EMA BAJOVA SYRACUSE, NY
NICK RICHARDS , NY
6 F3 0:34:56 Trp 139 Warminster, PA
AJ BERNHAUSER WARMINSTER, PA
DOMINIC PIGNATELLI WARMINSTER, PA
7 F1 0:37:22 Trp 168 Worcester
EZRA BRIGHAM SCHENEVUS, NY
ROBERT MAY SCHENEVUS, NY
2 Person Girl Scout 15 Mile Endurance
1 M1 2:32:20 Penna's Paddle Bums
BRITTANY KLAUS , PA
MARGARET MOORE , PA
2 M3 2:33:04 Susquehanna River Raiders
AMELIA REUTER BAINBRIDGE, NY 13733
JENELLE MILK GREENE, NY 13778
3 M2 2:35:11 Mean Green Canoe Team
KATELYNN LIVINGSTON , PA
LEAH HENRICH , PA
4 M5 2:36:31 Rhody Rockets
ERIN CHILLE , RI
HEATHER MCDERMOTT , RI
5 M6 2:37:23 Jersey River Runners
CIARA LOGA , NJ
JAZMIN KRUEGER , NJ
6 M4 2:38:10 Susquehanna River Raiders
ABBY KOHL , NY
KC SHORE , NY
7 M7 2:39:48 Kamikaze Kanoers
CHRISTIANA PALILLO , NY
VIVIAN CHENG , NY
8 M9 2:41:01 Connecticut Valley Canoers
HANNAH TRAYNOR , CT
KELLY COFFEY
2 Person Girl Scout Sprint Division I 11-14
1 R9 0:31:32 Kamikaze Kanoers
ALEXANDRA BARKAN , NY
AMANDA BONAVIA , NY
2 R3 0:31:52 Catskill Mtn Canoers
HEIDI JORGENSEN , NY
NICOLE JOERS , NY
3 R4 0:32:40 Connecticut Valley Canoers
MAGGIE GAFFNEY , CT
REBEKAH ROSS , CT
4 R1 0:34:14 Blazing Blue Herons
AINSLEY DOUGHTY , VA
TABITHA MOORE , VA
5 R6 0:36:14 Rhody Rockets
ADRIANNA HOUDE , RI
CASSY DUBLOIS , RI
6 R8 0:37:11 Swiftwater Paddlers
LEAH MARTIN , NH
STEPHANIE MATTE , NH
7 R5 0:37:46 Susquehanna River Raiders
BRITTANY RACKETT , NY
CHELSEA POPE , NY
8 R10 0:37:58 Susquehanna River Raiders
KATHRYN ECKERT ,
SHACARRI CRANDALL , NY
9 R7 0:39:27 Rhody Rockets
CAITLYN CULHANE , RI
EMILY DOWDING , RI
10 R2 0:40:13 Penna's Paddle Bums
BAILY HANN , NJ
VICTORIA WILSON , NJ
2 Person Girl Scout Sprint Division II 14 - 18
Finished
1 S13 0:31:28 Kamikaze Kanoers
BRITTANY KURLAND , NY
STEPHANIE DUGGAN , NY
2 S6 0:31:29 Connecticut Valley Canoers
KEELY RIEL , CT
MARIAH CROCKER , CT
3 S11 0:31:58 Rhody Rockets
JUDY HALL , RI
NOELLE FRENZE , RI
4 S8 0:32:13 Rhody Rockets
EMILY BAILEY , RI
MONICA PRUDENCIO , RI
5 S9 0:32:54 Rhody Rockets
AIYANA WHITE , RI
VICTORIA DUBLOIS , RI
6 S7 0:32:55 Rhody Rockets
KAITLIN POTHIER , RI
KATHERINE MCNULTY , RI
7 S10 0:33:29 Rhody Rockets
GRACE FALVEY , RI
GRACE ROEBUCK , RI
8 S3 0:33:54 Catskill Mtn Canoers
ALLISON JOERS , NY
NATALIE GEORGE , NY
9 S12 0:34:43 Jersey River Runners
KALEIGH MORALES , NJ
SERENA MARKEY , NJ
10 S1 0:35:59 Blazing Blue Herons
ELIZABETH MCINTOSH , VA
SIOBHAN PAULL , VA
11 S2 0:38:33 Penna's Paddle Bums
HANNAH MURPHY , NJ
MADISON JARMAN , NJ
4 Person Girl Scout Relay Saturday
1 Q3 1:41:49 Mean Green Canoe Team
ASHLEY MOLL , PA
EMMA LANE , PA
HALLE BECKER , PA
KARLIE KASZNAY , PA
2 Q5 1:45:00 Swiftwater Paddlers
HOPE DALEY , NH
MOLLY MEAR , NH
SARAH BARRER , NH
SARAH MCGLAUFLIN , NH
3 Q1 1:45:55 Penna's Paddle Bums
CLAIRA FUCETOLA , NJ
KAYA INGEMI , NJ
KAYLEEN KOLLASH , NJ
LEEANNE CHAPMAN , NJ
4 Q7 1:48:35 Kamikaze Kanoers
DEVINA O'BRIEN , NY
EMMA HASKELL , NY
KAREN ZOLLINGER , NY
MARCELA HARMUCH , NY
5 Q2 1:55:30 Catskill Mtn Canoers
ANNIKE RELL , NY
ELISE WESTLUND , NY
JACKIE VOUGHT , NY
VERONICA BLATTER , NY
6 Q6 2:08:07 Pirates/JRR
ANGEL KROPIEWNICKI , NJ
BRIANNA MURDOCH , NJ
CARLY GAMBO , NJ
LAUREN SHESTOK , NJ
4 Person Relay - Boy Scouts Saturday
1 C3 2:04:00 Troop 21 West Winfield, NY
BENJAMIN CHANDLER II WEST WINFIELD, NY
CONNOR MANION WEST WINFIELD, NY
CONNOR THOMSON WEST WINFIELD, NY
MATTHEW MERRITT WEST WINFIELD, NY
2 C5 2:05:29 Troop 21 West Winfield, NY
DARRYL NEFF WEST WINFIELD, NY
DAVID DUTH , NY
JACOB KULCZAR , NY
JOSEPH DIBBLE WEST WINFIELD, NY
3 C2 2:11:43 Troop 88 Sidney
J P DEWEY SIDNEY, NY
NOAH MARSHALL SIDNEY, NY
RYAN COLE SIDNEY, NY
WYATT KIFF SIDNEY, NY
4 C1 2:15:20 Trp 139 Warminster, PA
BEN BERNHAUSER WARMINSTER, PA
MICHAEL MCDEVITT WARMINSTER, PA
TYLER URBAN WARMINSTER, PA
VINCENT PIGNATELLI WARMINSTER, PA
5 C6 2:15:58 Troop 175 Doylestown, PA
ADAM MANDZY DANBORO, PA
BEN DOLBIER DANBORO, PA
RYAN DOLBIER , PA
SAM VANDERGAST DANBORO, PA
6 C4 3:01:30 Troop 21 West Winfield, NY
COLE WILLIAMS WEST WINFIELD, NY
KEN DAVIS III WEST WINFIELD, NY
MARC BENSON WEST WINFIELD, NY
RAY BENSON WEST WINFIELD, NY
6 Person Girl Scouts Relay Saturday
1 N5 2:26:11 Swiftwater Paddlers
EMILY HEBERT , NH
KELSEY ROSE , NH
LAUREN LANTAGNE , NH
SABRINA ROUSSEAU , NH
SONYA ROUSSEAU , NH
VANESSA LANTAGNE , NH
2 N6 2:28:46 Kamikaze Kanoers
KELLIE OCHS , NY
KIRSTEN BYMAN , NY
OLIVIA PIETRUCH , NY
SKYE MILLER , NY
STEPHANIE FELLAS , NY
TINA HASKELL , NY
3 N1 2:41:29 Mean Green Canoe Team
CHEYENNE HAND , PA
MAGGIE REEDEL , PA
RACHEL GILL , PA
SAVANNAH CARCHIDI , PA
VERONICA SQUADRITO , PA
VICTORIA CARCHIDI , PA
4 N2 2:44:31 Mean Green Canoe Team
ANITA OSKOWIAK , PA
CARLY WHALEN , PA
JENNA SCOLIS , PA
JESSICA HOFFMAN , PA
MORGAN BENNETT , PA
SARA PAQUARELLO , PA
5 N4 2:48:03 Mixed Team
CLARA CRAWFORD , RI
EVA WETZAL , NY
LESLIE TALLMADGE , NY
MARA CORRELL , NY
ROSIE GATTO , NY
6 N3 2:49:07 Mean Green/Catskill Mtn
COLLEEN WILLIAMS , NY
HANNAH COLLINS , PA
KAILEY MYER , NY
MANDY MCGUIGAN , NY
MEGAN REA , NY
REETU SHAH , PA
Open - Boy Scout
1 B11 0:31:07 Troop 1 Unadilla
GEOFFREY PECK SIDNEY, NY
JAMES PETERSON UNADILLA, NY
2 B6 0:33:08 Trp 1 Syracuse
ANATOL DENEVERS SYRACUSE, NY
CARL FISK , NY
3 B1 0:33:26 Trp 168 Worcester
BRENDON JOHNS WORCESTER, NY
ISAIAH HALEY WORCESTER, NY
4 B9 0:33:37 Troop 1 Syracuse
DAVAHN RICHARDS SYRACUSE, NY
PAUL RICHARDS SYRACUSE, NY
5 B8 0:34:19 Troop 1 Syracuse
CHYKWUDI OKEREKE , NY
TERRY RICHMOND SYRACUSE, NY
6 B2 0:34:26 Trp 168 Worcester
CALEB MASSARONI , NY
REED MASSARONI , NY
7 B10 0:35:28 Troop 1 Syracuse
ANDREW WHITE SYRACUSE, NY
CHYKWUDI OKEREKE , NY
8 B4 0:36:22 Trp 139 Warminster, PA
SEAN MCGINLEY , PA
TOMMY WOOD WARMINSTER, PA
9 B3 0:37:26 Trp 168 Worcester
DYLAN THOMPSON , NY
JON THOMPSON , NY
10 B12 0:37:30 Susquhanna River Raider
SARAH ECKERT , NY
SHACARRI CRANDALL , NY
11 B5 0:37:42 Trp 139 Warminster, PA
BRIAN WOOD SOUTHAMTON, PA
JAYDEN RIEXINGER WARMINSTER, PA
5/
 
C-2 Racing - Youth
1 W1 0:23:34
BUDDY FISHER BAINBRIDGE, NY 13733
GRIFFIN FISHER BAINBRIDGE, NY 1373
Youth Races
C-2 Recreation - Youth
1 X1 0:29:02
HANNAH WOOD BAINBRIDGE, NY
ROBERT BIDWELL BAINBRIDGE, NY
2 X3 0:30:18
CORBIN CONSTABLE SIDNEY, NY 13838
TARA SMITH SIDNEY, NY 13838
3 X2 0:31:49
ARYN VANALSTYNE UNADILLA, NY
MARY ROMMER WELLSBRIDGE, NY 13859